HTML

Ocjenjivanje usaglašenosti i CE označavanje

Slika

CE ZNAK


CE znak je simbol bezbjednosti, koji je implementiran u okviru „Novog pristupa“ koji je Europska unija (EU) ustanovila 1985. godine, kako bi se obezbedilo slobodno kretanje robe.

CE znak je simbol usaglašenosti sa direktivama novog pristupa EU, koji pokazuje da je proizvod na koji je pričvršćen zdrav i bezbjedan za ljude, domaće životinje i životnu sredinu. Nije moguće da se proizvod u okviru jedne ili dve direktive novog pristupa stavi na tržište EU bez CE znaka.

CE znak nije oznaka kvaliteta. Proizvod s pričvršćenim CE znakom ispunjava sve zahtjeve direktive koja se na njega odnosi, što osigurava slobodno kretanje robe među državama članicama EU.

CE oznaka usaglašenosti sastoji se od velikih slova u formi navedenoj na slici.

Ako se CE znak usaglašenosti umanji ili poveća, mora da zadrži razmjeru prikazanu na slici.


PROIZVODI KOJI MORAJU DA NOSE CE ZNAK
  • Proizvodi unutar opsega direktiva koje uključuju CE označavanje,
  • Svi novi proizvodi proizvedeni u državama članicama i u trećim zemljama,
  • Korišteni proizvodi uvezeni iz trećih zemalja,
  • Proizvodi koji podliježu odredbama direktiva kao da su novi proizvodi,
  • Proizvodi koji su značajno promjenjeni moraju imati CE oznaku.
POSTUPAK ZA POSTAVLJANJE CE ZNAKA:
Određuju se direktive koje se odnose na proizvod.
  • (Ukoliko postoje) utvrđuju su harmonizirani standardi.
  • Biraju se moduli ili kombinacija modula.
  • Utvrđuje se da li je potrebno Notifikaciono telo ili ne.
  • Nakon ocjene usaglašenosti, pripremaju se deklaracije o usaglašenosti i (ako je potrebno) drugi dokumenti.
  • Priprema se i čuva tehnička dokumentacija.
  • „CE“ znak se stavlja na proizvod i / ili na njegovo pakovanje i na pripadajući certifikat, nakon čega se proizvod stavlja na tržište.
NEPRAVILNA UPOTREBA CE ZNAKA
U slučaju da se utvrdi neusaglašenost sa direktivama, proizvođač ili njegov ovlaštenii zastupnik dužni su da obezbjede da se proizvod usaglasi sa odredbama koje uključuju CE označavanje usaglašenosti i zatvore slučaj kršenja propisa. U slučaju da se neusklađenost nastavi, Ministarstvo, u okviru svojih zakonom datih ovlašćenja, preduzima sve odgovarajuće mjere da ograniči ili zabrani stavljanje tih proizvoda na tržište ili njihovo povlačenje sa tržišta.
NOVI PRISTUP I SISTEM MODULA

Direktive “novog pristupa” ne uključuju mnogo tehničkih detalja, već definišu opšte principe sa kojima izrađeni proizvodi moraju biti usaglašeni, prema grupama proizvoda. Pored toga, osigurava se slobodno kretanje proizvoda koji ispunjavaju „Osnovne zahtjeve“.

Direktive nisu poređane prema proizvodima, već prema planiranoj namjeni proizvoda. Prema tome, proizvodi koji funkcioniršu na sličan način sakupljeni su u grupe i „minimalni zahtevi bezbjednosti“ određuju se samo jednom direktivom.

Modularna koncepcija implementirana je u CE sistem označavanja od 1990. Glavni cilj modularnog koncepta je utvrđivanje postupaka ocjenjivanja usaglašenosti, uzimajući u obzir karakteristike proizvoda i nivo rizika.

U regulativi o građevinskim proizvodima postoji pristup „Procjena i verifikacija postojanosti svojstava“ umjesto modularnog pristupa.

0 0